O nás

outside2

Pražákovo kvarteto 2020 je přirozeným nástupcem Pražákova kvarteta, které se za téměř 50-leté existence proslavilo po celém světě.

V roce 2015 nastoupila na post primária vynikající houslistka Jana Vonášková, čímž nastartovala generační výměnu souboru. Během pěti let si získala velký respekt publika i kritiky a dokázala nastudovat veškerá významná díla kvartetní literatury včetně kompletního Beethovena. V roce 2020 se původní Pražákovo kvarteto po zralé úvaze rozhodlo ukončit činnost na konci sezóny 20-21 a pokračovat v generační výměně s tím,že nová formace si zachová původní jméno. Jeho noví členové chtějí zachovat charakter, kvalitu a programovou filozofii budovanou během celé kariéry.

Partu druhých houslí se ujala zkušená komorní hráčka Marie Fuxová, která tento post zastávala také v Haasově kvartetu. Je zároveň vynikající sólistkou a oblíbenou pedagožkou.

Na violončelo hraje dlouholetý přítel kvarteta Jonáš Krejčí, který se souborem často spolupracoval na mnoha koncertech. Jeho umělecká aktivita byla vždy spojená v kvartetem. Jako člen Škampova kvarteta a Petersen-Quartett učinkoval na nejvýznamnějších pódiích světa.

V nabídce českého souboru je a vždy bude samozřejmostí celá významná česká tvorba a to od raného klasicismu po soudobé skladatele. Nicméně základem repertoáru zůstává 1.vídeňská škola včele s Haydnem, Mozartem a Beethovenem přes německý romantismus od Schuberta, Brahmse až po Zemlinského s návazností na Schoenberga a jeho žáky Berga a Weberna. Mezi připravované projekty patří i hudba českých židovských skladatelů jako Schulhoff, Ullmann, Haas a Krása. Pro soubor píší čeští i světoví skladatelé, které jsou též součástí programů.

Pražákovo kvarteto 2020 zahajuje koncertní činnost sezónou 21-22,a to po celoroční přípravě během které nahrálo první CD s posledními kvartety J. Haydna, které vyjde 20. srpna u francouzské firmy Praga Digitals.

Jana

Jana Vonášková - housle

Jana Vonášková se základům houslové hry naučila u Miroslava Nováka v ZUŠ ve Třemošné. V letech 1994-2000 studovala na Pražské konzervatoři u Jindřicha Pazdery. Následovalo studium na londýnské Royal College of Music pod vedením Felixe Andrievského, které zakončila roku 2005. Vzdělání završila magisterským studiem na Akademii múzických umění v Praze u Václava Snítila (2005-2007).

V roce 2000 zvítězila v česko-slovenské soutěži Talent roku a rovněž získala 1. cenu na Mezinárodní soutěži K. Lipiňského a H. Wieniawského v polském Lublinu. V roce 2001 obdržela ve Štrasburku Evropskou cenu, v roce 2002 se stala jedním ze tří laureátů soutěže Young Concert Artists Trust v Londýně, a v roce 2003 laureátkou festivalu Juventus ve francouzském Cambrai.

Sólově vystupovala v prestižních sálech, jakými jsou Wigmore Hall v Londýně, Bridgewater Hall v Manchesteru, St. David's Hall v Cardiffu, a dále na mnoha festivalech, např. Chester, Leamington, Bath, King's Lynn, Mecklenburg, a několikrát rovněž na Pražském jaru. Jako sólistka účinkovala s Pražkou komorní filharmonií, FOK, PKO, Belgian National Orchestra, European Union Chamber Orchestra, Nagoya Philharmonic Orchestra a dalšími. Natáčela pro Český rozhlas i Českou televizi, dále pro BBC Radio 3, Radio Classique France a NHK TV Japan.

Spolupracuje se svým bratrem, klavíristou Petrem Novákem, a též s violistkou Janou Vavřínkovou. V letech 2003-2012 byla členkou Smetanova tria, s nímž vytvořila řadu nahrávek pro Supraphon (oceněny DIAPASON D’OR a BBC Music Magazine Chamber Music Award). Pro Supraphon rovněž natočila Brahmsovy sonáty s klavíristkou Irinou Kondratěnko (2014).

V roce 2015 se stala primáriem Pražákova kvarteta, se kterým vystupuje po celé Evropě, USA, Kanadě, Japonsku i Číně.

Marie Marie Magdalena Fuxová - housle

Díky skvělému rodinnému zázemí (matka houslistka Janáčkovy Filharmonie, otec prof. na VŠB - Technické Universitě) se jí podařilo již v dětství zvítězit v mnoha soutěžích (absolutní vítěz soutěže ZUŠ, dvakrát vyhrála soutěž konzervatoří ČR, dvakrát získala 1. cenu na Kociánově mezinárodní houslové soutěži. Několikrát se zúčastnila letních mistrovských kurzů v rakouském Semmeringu, kde obdržela „Wiener Classic Preis“ a „B. Martinů Preis“. Vítězství v mezinárodní soutěži B. Martinů v Praze, cena na soutěži „Beethovenův Hradec“ a spousta dalších speciálních ocenění ze soutěži v Zagrebu, Neapoli, Covilhae, H. Marteau. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři studovala na AMU v Praze u Prof. I. Štrause a dále u řady předních českých i světových houslistů / Prof. M. Frischenschlager - Wien, USA - Ch. Avsharian, R. Ricci, S. Ships, E. Perényi, V. Hudeček, F. Novotný.

Byla členkou Pavel Haas Quartet, s nímž koncertovala v nejprestižnějších sálech světa a získala cenu Midem v Cannes. Vyučuje na Hudební škole a gymnásiu hlavního města Prahy a spolupracuje s Dubai National Conservatory.Josef

Josef Klusoň - viola

Josef Klusoň se narodil ve Vysokém Mýtě. V 7 letech začal hrát na housle a v roce 1968 vstoupil na konzervatoř v Praze, kde hned od počátku studoval hru na violu. Dále pokračoval na pražské AMU u prof. J.Koďouska, kterou zakončil absolvenským koncertem s orchestrem FOK, kde přednesl Rapsodii od B. Martinů. Už během studia v roce 1972 založil spolu s J. Pražákem Pražákovo kvarteto, které získalo několik prvních cen v mezinárodních soutěžích a dodnes reprezentuje českou tradici po celém světě.

Josef Klusoň je často zván ke spolupráci na projektech s dalšími soubory jako je např. Talichovo, Panochovo, Kociánovo, Stamicovo kvarteto atd. V poslední době se věnuje i pedagogické činnosti zejména na mezinárodních interpretačních kurzech a soukromě učí a pomáhá mladým souborům. Kromě nahrávek s Pražákovým kvartetem (kolem 40 CD) natočil jako sólista kompletní violové sonáty Maxe Regera a Johannese Brahmse. Dále připravuje nové CD s hudbou B. Martinů a M. Weinberga. V posledních letech je často zván do porot mezinárodních kvartetních soutěží.


(c) Andrej Grilc-04028Pavel Jonáš Krejčí - violoncello

Jonáš Krejčí se narodil v Londýně. Vystudoval pražskou konzervatoř a jeden rok studoval v Londýně u Williama Pleethe. Poté získal stipendium na Univerzitě Jižní Kalifornie, kde čtyři roky studoval u Lynna Harrella.

V době, kdy byl v Los Angeles, koncertoval v Los Angeles Philharmonic Institute a hrál v New York String Orchestra. Po skončení studií se vrátil do Evropy. Jako člen nejprve Škampova kvarteta a později Petersenova kvarteta a Schulhoffova kvarteta se objevoval v hlavních světových koncertních síních, jako jsou Carnegie Hall a Lincoln Center v New Yorku, Philharmonie v Berlíně, Suntory Hall v Tokiu a Musikverein a Konzerthaus ve Vídni. Byl rezidentním umělcem v londýnské Wigmore Hall. Je koncertním mistrem Vídeňského komorního orchestru a hostuje ve Vídeňské filharmonii. Věnuje se sólové i pedagogické činnosti. Vedl mistrovské kurzy na Royal Academy of Music v Londýně, Hyogo Performing Arts Center v japonské Osace, Winterthurské konzervatoři ve Švýcarsku a také v USA.

Jonáš Krejčí hraje na violoncello Paolo Testore z roku 1761 Milano.

© 2021 www.prazakquartet.com Všechna práva vyhrazena. Obsah tohoto webu nesmí být v žádném případě bez písemného souhlasu dále publikován.
Vytvořila společnost IT Partner