O nás

outside2

Pražákovo kvarteto - jeden z předních mezinárodních komorních souborů - bylo založeno v roce 1972, kdy jeho členové studovali na Pražské konzervatoři, a již v počátcích získalo významná ocenění v oblasti komorní hudby, včetně první ceny na prestižní soutěži Evian String Quartet Competition a zvláštní ceny za nahrávku od Radio France.

Od té doby si kvarteto získalo pozornost v jedinečné české kvartetní tradici a je celosvětově uznávaným komorním souborem.

Od roku 2020 se ke kvartetu připojila houslistka Marie Fuxová a violoncellista Jonáš Krejčí. Noví členové přinášejí své bohaté zkušenosti se smyčcovým kvartetem a komorní hudbou, neboť hráli s kvartety Pavla Haase, Škampy, Petersena a Schulhoffa a v mnoha komorních orchestrech a souborech.

Pražákovo kvarteto hojně nahrává pro Praga Digitals, kde vydalo 50 oceněných CD. Kromě četných rozhlasových nahrávek ve Francii, Německu, Nizozemsku a České republice realizovalo Pražákovo kvarteto také nahrávky pro Supraphon, Panton, Orfeo, Ottavo, Bonton a Nuova Era. Mezi nejnovější nahrávky kvarteta pro label Praga Digitals patří disk s třemi posledními kvartety Josepha Haydna, který získal uznání kritiků mimo jiné v časopisech The Strad a Diapason a CD vydané v červnu 2022 ve spolupráci s klavíristou Francoisem Dumontem k dvoustému výročí narození Cesara Francka.

V příští sezoně, která bude ze znamení významných výročí českých skladatelů, chystá kvarteto nahrávky dvořákových žáků Josefa Suka a Vitězslava Nováka. Zároveň bude koncertovat po Evropě a na začátku roku 2023 v Jižní a Severní Americe.

Jana

Jana Vonášková - housle

Jana Vonášková se základům houslové hry naučila u Miroslava Nováka v ZUŠ ve Třemošné. V letech 1994-2000 studovala na Pražské konzervatoři u Jindřicha Pazdery. Následovalo studium na londýnské Royal College of Music pod vedením Felixe Andrievského, které zakončila roku 2005. Vzdělání završila magisterským studiem na Akademii múzických umění v Praze u Václava Snítila (2005-2007).

V roce 2000 zvítězila v česko-slovenské soutěži Talent roku a rovněž získala 1. cenu na Mezinárodní soutěži K. Lipiňského a H. Wieniawského v polském Lublinu. V roce 2001 obdržela ve Štrasburku Evropskou cenu, v roce 2002 se stala jedním ze tří laureátů soutěže Young Concert Artists Trust v Londýně, a v roce 2003 laureátkou festivalu Juventus ve francouzském Cambrai.

Sólově vystupovala v prestižních sálech, jakými jsou Wigmore Hall v Londýně, Bridgewater Hall v Manchesteru, St. David's Hall v Cardiffu, a dále na mnoha festivalech, např. Chester, Leamington, Bath, King's Lynn, Mecklenburg, a několikrát rovněž na Pražském jaru. Jako sólistka účinkovala s Pražkou komorní filharmonií, FOK, PKO, Belgian National Orchestra, European Union Chamber Orchestra, Nagoya Philharmonic Orchestra a dalšími. Natáčela pro Český rozhlas i Českou televizi, dále pro BBC Radio 3, Radio Classique France a NHK TV Japan.

Spolupracuje se svým bratrem, klavíristou Petrem Novákem, a též s violistkou Janou Vavřínkovou. V letech 2003-2012 byla členkou Smetanova tria, s nímž vytvořila řadu nahrávek pro Supraphon (oceněny DIAPASON D’OR a BBC Music Magazine Chamber Music Award). Pro Supraphon rovněž natočila Brahmsovy sonáty s klavíristkou Irinou Kondratěnko (2014).

V roce 2015 se stala primáriem Pražákova kvarteta, se kterým vystupuje po celé Evropě, USA, Kanadě, Japonsku i Číně.

Marie Marie Magdalena Fuxová - housle

Díky skvělému rodinnému zázemí (matka houslistka Janáčkovy Filharmonie, otec prof. na VŠB - Technické Universitě) se jí podařilo již v dětství zvítězit v mnoha soutěžích (absolutní vítěz soutěže ZUŠ, dvakrát vyhrála soutěž konzervatoří ČR, dvakrát získala 1. cenu na Kociánově mezinárodní houslové soutěži. Několikrát se zúčastnila letních mistrovských kurzů v rakouském Semmeringu, kde obdržela „Wiener Classic Preis“ a „B. Martinů Preis“. Vítězství v mezinárodní soutěži B. Martinů v Praze, cena na soutěži „Beethovenův Hradec“ a spousta dalších speciálních ocenění ze soutěži v Zagrebu, Neapoli, Covilhae, H. Marteau. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři studovala na AMU v Praze u Prof. I. Štrause a dále u řady předních českých i světových houslistů / Prof. M. Frischenschlager - Wien, USA - Ch. Avsharian, R. Ricci, S. Ships, E. Perényi, V. Hudeček, F. Novotný.

Byla členkou Pavel Haas Quartet, s nímž koncertovala v nejprestižnějších sálech světa a získala cenu Midem v Cannes. Vyučuje na Hudební škole a gymnásiu hlavního města Prahy a spolupracuje s Dubai National Conservatory.Josef

Josef Klusoň - viola

Josef Klusoň se narodil ve Vysokém Mýtě. V 7 letech začal hrát na housle a v roce 1968 vstoupil na konzervatoř v Praze, kde hned od počátku studoval hru na violu. Dále pokračoval na pražské AMU u prof. J.Koďouska, kterou zakončil absolvenským koncertem s orchestrem FOK, kde přednesl Rapsodii od B. Martinů. Už během studia v roce 1972 založil spolu s J. Pražákem Pražákovo kvarteto, které získalo několik prvních cen v mezinárodních soutěžích a dodnes reprezentuje českou tradici po celém světě.

Josef Klusoň je často zván ke spolupráci na projektech s dalšími soubory jako je např. Talichovo, Panochovo, Kociánovo, Stamicovo kvarteto atd. V poslední době se věnuje i pedagogické činnosti zejména na mezinárodních interpretačních kurzech a soukromě učí a pomáhá mladým souborům. Kromě nahrávek s Pražákovým kvartetem (kolem 40 CD) natočil jako sólista kompletní violové sonáty Maxe Regera a Johannese Brahmse. Dále připravuje nové CD s hudbou B. Martinů a M. Weinberga. V posledních letech je často zván do porot mezinárodních kvartetních soutěží.


(c) Andrej Grilc-04028Pavel Jonáš Krejčí - violoncello

Jonáš Krejčí se narodil v Londýně. Vystudoval pražskou konzervatoř a jeden rok studoval v Londýně u Williama Pleethe. Poté získal stipendium na Univerzitě Jižní Kalifornie, kde čtyři roky studoval u Lynna Harrella.

V době, kdy byl v Los Angeles, koncertoval v Los Angeles Philharmonic Institute a hrál v New York String Orchestra. Po skončení studií se vrátil do Evropy. Jako člen nejprve Škampova kvarteta a později Petersenova kvarteta a Schulhoffova kvarteta se objevoval v hlavních světových koncertních síních, jako jsou Carnegie Hall a Lincoln Center v New Yorku, Philharmonie v Berlíně, Suntory Hall v Tokiu a Musikverein a Konzerthaus ve Vídni. Byl rezidentním umělcem v londýnské Wigmore Hall. Je koncertním mistrem Vídeňského komorního orchestru a hostuje ve Vídeňské filharmonii. Věnuje se sólové i pedagogické činnosti. Vedl mistrovské kurzy na Royal Academy of Music v Londýně, Hyogo Performing Arts Center v japonské Osace, Winterthurské konzervatoři ve Švýcarsku a také v USA.

Jonáš Krejčí hraje na violoncello Paolo Testore z roku 1761 Milano.

© 2022 www.prazakquartet.com Všechna práva vyhrazena. Obsah tohoto webu nesmí být v žádném případě bez písemného souhlasu dále publikován.
Vytvořila společnost IT Partner